16 Ekim 2017 Pazartesi

ÇOCUKLARLA SERAMİK -ANNE BEN YAPTIM BAK!


2017 yılı çok verimli geçiyor benim için ve bu süreç uzun seneler devam edecek diye ümit ediyorum inşallah. Çocuklarla çalışmak bana her zaman iyi geliyor ve bu sene bolca bu fırsatı yakaladım şükür. Çocukların gözlerinden akan dürüstlük, ön yargısız bakış, yaptıkları işlerde de kendini gösteriyor. İçlerinden çıkıp gelen saf ürün, ben yaptım demenin neşesini taşıyor hep, o neşeyi hep büyütelim olur mu? 
Çocukken elinize ilk defa çamur aldığınızda ne yapmıştınız düşünün; önce avucunuzda sıkıp mıncıklayıp tanıdınız çamuru, ardından da bu sıkma, yoğurma hissinin ne kadar keyifli bir his olduğunu düşündünüz. Çocuklar işte böyle tanırken çamuru en sevdiği, sevmediği şeyleri şekillendirmeye başlıyor mesela bir türlü harçlık biriktirip alamadığı oyuncağı yapıyor, en sevdiği hayal kahramanına biçim veriyor, en çok izlediği çizgi film karakterini yapıyor, korktuğu canavarı şekillendiriyor çamurdan.

Çamurla oynarken izlediniz mi çocukları hiç, aynı zamanda konuşuyor, paylaşıyor, kullandığı aleti veriyor, şekillendirdiği figürü konuşturuyor, yanında çalışan arkadaşının fikrini soruyor. Üretme süreci, bir şeyleri ortaya çıkarma ve bunu başkalarıyla paylaşma süreci baştan sona çok eğlenceli bir süreç. 

Seramik etkinliği düzenlerken bir de bakarsınız ki yaptıkları formları evcilik oyununun bir parçası yapmışlar, kullandıkları aletleri eve dönüştürerek kendilerini oyuna kaptırmışlar, işte tam da o zaman etkinlik amacına ulaşmış oluyor; oyunla öğreniyorlar, içselleştiriyorlar öğrendiklerini. Oyun oynamak çok güzel ve oyun çocuklar için bir ihtiyaç, doğal bir dışa vurum aracı. 
Seramik çamuruyla uğraşırken temiz kalamazsınız, üstünüz başınız çamur olur, tırnaklarınızın arası çamurla dolar ama korkmayın yıkayınca çıkar:)) Bazı çocuklar gerçekten çok titizdi başlarda, sık sık izin isteyip ellerini yıkama ihtiyacı duydular ama zamanla böylesinin zevkli olmadığına, sürece dahil olup zamanını iyi değerlendirmenin, ortaya bir ürün çıkarmanın keyifli olduğuna karar verdiler; sonunda bir iki el yıkamadan sonra bu tutumdan kendiliğinden vazgeçtiler:)
Seramik etkinliklerimizi sık sık paylaşmayı planlıyorum buradan, instagramda da paylaşıyorum ama bloğumda paylaşıp arşivlemek benim için çok daha önemli.

4 yorum:

Saadet Uslu dedi ki...

İsntagramda görüyordum zaten çok güzel işler yapıyorsunuz Fadiş:)))

Fadis Hertelden dedi ki...

Saadetciğim teşekkür ederim daha pek çok projeyle bir arada olacağım çocuklarla ve tabi ki yetişkinlerle, onlar icin de workshoplar düzenliyoruz :))

ÖRGÜÇANTAM-Hatice yazıcı dedi ki...

Çok güzel işler çıkardılar maşallah. instagramdan sıkı takipdeyim bloga ancak uğradım:))

Fadis Hertelden dedi ki...

Haticeciğim sağol canım.