22 Ekim 2016 Cumartesi

"KUŞ OLSAM EVİME UÇSAM" BİR İLK ROMAN


Sonbaharı severim pek çok sürpriz barındırır içinde.
Hayat hakkında, insanlık hakkında ümitlerimin solduğu bazen de yeşerdiği bir duygu durumu yaşıyorum uzun zamandır. Bu hissiyatım devam edip giderken işte, ümitlerimin yeşerdiği yeni yeni gelişmeler oluyor çevremde.
Sevgili kardeşim Güzin yıllardır yazar durur, okur okutur, bir gün yazılarını yayınlayacağına emindim. 2015 yılında TUDEM in açtığı roman yarışmasında birincilik ödülünü kazandığında benim için bir sürpriz olmadı bu, yargılarımın ne kadar doğru olduğunu anlamış oldum sadece.

Bir okuyucu olarak bu ilk roman ilk kitap hakkında söyleyecek çok şey var ama tanıtım bülteni çok güzel anlatmış kitabı. İleri ki günlerde çiçeği burnunda yazarımızdan da bir röportaj almayı planlıyorum.
Kardeşim Güzin üretmeye devam ediyor, içindeki çocuk sevgisi, barışa tutkusu, doğa aşığı kalbiyle daha pek çok hikaye barındırıyor gönlünde, onları da ileriki zamanlarda göreceğimizi umuyorum. Sıra tanıtım bülteninden alıntıda:
"Su kıyısına taş attınız mı hiç? Taş, suya düştüğünde dünyanın en derin yerine düşmüş gibi yankı yapar. Taş da görünmez, su da. İşte yüz binlerce mülteci de böyle bir kuyunun içinde sanki. Uzaklardan, derinlerden patlamalar duyuluyor. Her yerde çatışma. Acı adeta ruhunuzu kemiriyor. Tek çözümse kaçmak, güvenli limanlara sığınmak. Bir daha hiç dönmemek pahasına bile olsa, yerinizden yurdunuzdan toprağınızdan kopmak...
Ufacık umut tohumlarını ceplerine sığdırarak Halep'ten Hatay'ya kaçan yüzbinlerce mülteciden biri olan Beşir'in hayatında yeni bir sayfa açılıyor. Bambaşka bir ülkede, daha önce hiç bulunmadıkları bir yerde, binlerce insanla aynı kaderi paylaşmak zorunda kalan Beşir ve ailesi yeniden yaşama tutunmayı öğreniyor. Üstelik savaştan sadece onlar kaçmıyor! Bir de ağaç var aralarında...
Beşir, kağıttan turna kuşlarının gökyüzünde süzüldüğü düşlerinde, Sadako Sasaki'yle karşılaşarak savaşı ve savaşın yaşattığı acıları hiç unutmayacağına söz veriyor. Hayallerinde kuş olup Halep'e uçan Beşir, kurduğu yeni dostluklarla her gün umuda yürüyor.
Kuş Olsam Evime Uçsam, çocuklarla başka türlü bir hayatın mümkün olduğuna ve çocukların dünyayı kurtaracağına inanan çiçeği burnunda yazar Güzin Öztürk'ün ilk romanı. 
Yunus Nadi Karikatür Ödüllü Hicabi Demirci'nin  göz alıcı çizimleriyle renklenen "Kuş Olsam Evime Uçsam" ülkesinde yaşanan iç savaş yüzünden evsiz, yurtsuz kalan küçük bir çocuğun hayallerinin, umutlarının kağıda dökülmüş hali."
Kitap TUDEM yayınlarından okuyuculara ulaştı bile, D&R'dan ve tüm kitapçılardan bulabilirsiniz eğer yoksa isteyiniz lütfen. Yazarımız 12 ve 13 kasımda 35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı'nda olacak.


4 yorum:

ÖRGÜÇANTAM-Hatice yazıcı dedi ki...

Tebrikler Fadişim , başarılarının devamı da olsun inş.
Birilerinin oyuncağı olup savrulan insanlar bir yandan kızıyorum içim de üzülüyorum.
Bizim buraları bir görsen Fadişim İzmir demeye bin şahit lazım Karabağlar küçük bir Suriye oldu çıktı:(
sevgiler canım seni de deniz oğluşu da öpüyorum

Fadis Hertelden dedi ki...

Haticecim teşekkür ederim😊

Saadet Uslu dedi ki...

Tebrik ederim:))) konusu ne kadar güzel.

Fadis Hertelden dedi ki...

Saadetcim konusu çok güncel ve anlatım dili cok iyi, seveceğini tahmin ediyorum.