9 Ekim 2015 Cuma

OKULUN NASIL GEÇTİ?

Deniz'in ilkokula başlamasıyla birlikte sohbet konularımız daha bir renkli, tabi Deniz zahmet edip konuşmak isterse:) Biz deneyerek farklı sorular sorarak ağzından laf almaya çalışıyoruz:)
Bizim için bugün okulun nasıl geçti sorusunun cevabı  sadece iyi veya kötü geçti oluyor. İşte bazı sorular şöyle:
Bugün sınıftaki en ilginç olay neydi?
Sınıfta bütün arkadaşların var mıydı, gelmeyen mi var, aaaa arkadaşın hasta mı olmuş? Arkadaşın sınıfa geldiğinde geçmiş olsun demeyi unutmayın.
Sıra arkadaşınla teneffüste koştunuz mu, hani okulun ilk günü top oynamıştınız, okula top getirebiliyor musunuz?
Öğretmeniniz bu gün teneffüse sizinle çıktı mı?
En çok kim güldü sınıfta bugün, en eğlenceli etkinlik neydi?
Yeni tuvaleti kullanırken zorlanıyor musun ?
Herkes ödevlerini yapmış mı yapılmadıysa bu konuda öğretmenin ne dedi?
Gelecek derste öğretmenin neler anlatacakmış söyledi mi, merak ettiğiniz konuları soruyor musunuz, nasıl söz alıyorsunuz?  Öğretmeninin anlattıklarını duyabiliyor musun?
Eşyanı kaybettiysen, getirmen gereken eşyanı getirmediysen öğretmen ne diyor? Cevap: Öğretmenimiz herkesin kendi eşyasına sahip çıkması gerektiğini, aksamdan çantalarımızı hazır etmemiz gerektiğini söylüyor gerekirse de anne babanızdan yardım alın diyor.
Eğer çocuğunuzun gün içinde gerçekten neler yaptığını öğrenmek istiyorsanız, doğrulara ulaşmak istiyorsanız nasıl sorduğunuza, hangi kelimeleri kullandığınıza dikkat edin.
Mesela dün etütte öğretmenine yaprak sarmasını az yediğini çünkü öğretmeninin yağlı yiyecek getirilmesini istemediğini söylemiş ve de aç kalmış, bu bana pek inandırıcı gelmedi yiyecek yağlı diye küçük bir çocuğun aç kalmasına kimse müsade etmez, veli gurubuna sordum okula getirilmesi yasak olan yiyecek var mı diye yok dendi.
Aslında olan şu: Yaprak sarmasını beğenmedim ve yemek istemedim. Neden doğruyu söylemediğine gelince kızacağımı biliyordu sanırım, bu yüzden bir kaç adet (idare edecek kadar) ağzına atmış.

Konuyla ilgili aşağıdaki linklerden de  faydalanabilirsiniz.
http://cocuklaringelisimi.com/2015/09/25/okul-nasildi/

http://www.egitimkocluk.com/haberdetay.asp?ID=1946

http://arastirmacianne.blogspot.com.tr/2011/11/bugun-okul-nasl-gecti-sorusunu-sormayn.html

http://www.egitimpedia.com/egitim-2/cocuklariniza-bugun-okul-nasil-gecti-diye-sormadan-okulun-nasil-gectigini-anlamanin-25-yolu

Not: Ben cevap alabilmek istiyorsam eğer birlikte oyun oynarken veya ailecek akşam yemeğine oturduğumuzda soruyorum sorularımı hem günün kritiğini yapmış oluyoruz hem de tatlı bir aile sohbeti gelişiyor.

6 yorum:

Saadet Uslu dedi ki...

Sorulmaması gereken soruları bilsek de bazen otomatiğe bağlanmış gibi ağzımızdan çıkıyor yine de....

BlogVintage Duygular dedi ki...

Biz 'söz kızmıycam' dediğimiz zaman anlatıyor :)) ve o zamanda gerçekten kızmıyoruz ama yalnış olduğunu söylüyoruz. Bazen o ince sınırı bulmak öyle zor ki :/ Saad Uslu'nun yazdığı gibi,'bazen otomatiğe bağlanmış gibi ağzımızdan çıkıyor sorulmaması gerekenler',.. üzme canını, herşey iyi olur

ÜMRAN TUNCER dedi ki...

merhaba bloğunuzu takipdeyim banada bekliyorum,sevgiler :)

Adsız dedi ki...

siz kanal 7 de afiyet şeker olsun programı aşçısı ferda akbıyıkmısınız...tariflerini arıyorum ferda Akbıyık hanımefendinin

Leyla Akcay dedi ki...

Merhaba, bloğunuzu çok beğendim. Böyle bir bloğa sahip olduğunuz için sizi kutlamak isterim. Takip ettiğim bloglar arasında bloğunuzuda ekledim.
Ayrıca Sizi kendi bloğuma davet etmek istiyorum. oya örnekleri
Teşekkürler.

Fadis Hertelden dedi ki...

Saadetçim biraz geç oldu cevabım ama evet doğru diyorsun bazen acele edip kestirmeden cevapları istiyoruz:)
Vintage Duygular çok tatlıymış yönteminiz prensesleri öpün benim için.
Ümran Tuncer hoş geldiniz, uğrarım tabi.
Adsız, hayır ben bahsettiğiniz kişi değilim.
Leyla Akçay hoşgeldiniz, bloğunuzu ziyaret edeceğim.