6 Ocak 2013 Pazar

KIVIRCIĞA NELER OLUYOR

Bilmiyorum ama şu bir gerçek tırlatmak üzereyim, o ılımlı olumlu kıvırcık oldu bir isyankar, her şeye her durumda hayır diyor, yemek seçiyor, istediği olmadığında mızıldanmaya yine olmazsa ağlamaya başlıyor. Bir süre geçtiğinde de sakinleşip başını dizime koyuyor anne ben seni bebekken hiç üzmezdim değil mi, şimdi üzdüm bana kızdın mı deyip öpücük veriyor ne yapayım ben şimdi?!!!

20 yorum:

Recep Altun; dedi ki...

Merhabalar,

Bu konuyu en iyi aydınlatacak ve size yardımcı olacak kişiler bu konunun uzmanıdır. Bir de başından geçen anneler size bu konuda yardımcı olabilirler.

Kıvırcık öfkelenip coşkun bir nehir oluyor, fırtına geçince de sakin bir nehir oluyor. Onu öfkelendiren şeyi tespit etmeye bakın derim. Çünkü öfkesi geçtikten sonra yaptığının doğru olmadığını sizinle paylaşıyor, bu çok iyiye işarettir.

Cenab-ı Hakk, Ümet-i Muhammed'in çocuğuyla birlikte Kıvırcığa da; akıl ve beden sağlığı ile zihin ve baht açıklığı versin.

Selam ve dualarımla.

AtolyeKedi dedi ki...

Aslında bu kadar bilgiyle (yani gözlemlemeden) net cevaplar vermek zor. Kıvırcık'ın yaşı, neden böyle davrandığı yani hangi durumlarda bu şekilde davrandığı,ne zamandır böyle davrandığı, hayatında onu etkileyecek bir değişiklik olup olmadığı...gibi sorular ilk aklıma gelenler....

MÜGE KÖKLÜ ATİK dedi ki...

Kivircik ne yaptiginin ve yanlis yaptiginin da farkinda bu cok guzel bir sey. Ebeveynlerde mola sistemi var boyle durumlarda. Sanirim uygulanasi bir yontem. Kizmadan bagirmadan, super cozum, sevgiyle

Cocuklara soz gecirme sanati - ALI CANKIRILI guzel bir kaynak ve basucu kitabi canim

Sevgiler opucukler kivirciga

FADİŞ dedi ki...

Recep Bey, ilginize teşekkür ederim, Kıcırcığın gelgitli bir hali var şu günlerde kısa üsürüyor bu halleri ama beni yıldırıyor bu durum. Sanırım büyüme emareleri bunlar:)
Duanıza amin diyorum yürekten.

FADİŞ dedi ki...

Atölye Kedi teşekkür ederim ilgine, kısa bir süredir böyle ama uzun süren bir alerji dönemi oldu, ilaç kullandık ve kullanmaya devam ediyoruz,uykusunun öksürükle sık sık bölündüğü bir uyku dönemi geçirdik, birde 4 yaşında artık özgürlüğünü iyice ilan etti, bağımsızlık istiyor, yemek yeme halinden sıkıldığını hissediyorum, hemen oyuna dönmek istiyor ya da çizgi film saatine denk geldiyse yemek bitmeden çizgi diye tutturuyor bense yemek yerken tv açmaya karşıyım (hasta olduğu dönemde bir iki kez yemek yerken açmıştım tv yi malesef)Çok yemek seçer oldu, çok inatçılık yapıyor, evin tüm zamanı ona göre ayarlansın istiyor.

FADİŞ dedi ki...

Mügecim sorma bu Kıvırcık bir de öyle bir özür diliyor ki tüm yelkenlerimi suya indirmek istiyorum:)
Kaynak için teşekkür ederim bakacağım hemen.

Asuman Yelen dedi ki...

Konuya yorum yapacak son kişiyim belki ama o yatışa, o bakışa bayıldım.
Can o can. Allah nazarlardan saklasın.

hatice yazıcı dedi ki...

annesii büyüyor kıvırcık:))
birazda okul yüzünden sizden ayrı kalmanın sıkıntını yineliyor olabilir. pes etmeden söz dinlemek durumunda olduğunuhatırlat canım çocuklar cin gibiler ufacıl açığın kullanılmak üzere kayda geçecektir:)

yemek olayı aynı yaşlarda ablamın torununda da var.hiç ayrım yapmadan herşeyi yiyen çocuk şimdi patates köfteyle sınırlarını çizmek istiyor.
Bir de şimdi aklıma geldi. senin eşinle diyet olayını yenecekler ve yenmeyecekler şeklinde onun kulağına gittiyse eyvah:)))) siz yemiyorken ben niye yiyeyim ki diye düşünür.
Kıyamam o da bocalıyor işte :) sabır kilit söcük canım benim öpüyorum:)

AtolyeKedi dedi ki...

İlaçlar ve etkileri, uykusuzluk kıvırcığı huzursuz etmiş olabilir. Tabii birde hastalığın verdiği nazlanma, kendisinin merkezde olma durumu var o da hoşuna gitmişe benziyor. Hastalık sayesinde ufak ufak yasaklarda delinmiş... Çocuklar böyle zamanlarda yetişkinleri kullanabilir tabii bu kötü birşey değil tamamen çocukça, safça tavırlar. Burada size biraz fazla sabırlı ve tutarlı olmak düşüyor. Bence şu an molalık bir durum yok. Bir eğitimci olarak ailelere en tavsiye ettiğim yöntem 'büyük annenin kurallarıdır' bir örnekle somutlaştırayım: 'yemeğini bitirirsen çizgi filmi izleyebilirsin' gibi.... Yada sevdiği başka şeyleri katarak olabilir.Yemek yemek istemiyorsa yemek yemediğinde neler olacağını anlatın yine istemiyorsa zorlamayın (bu bir Anne için biraz zor olabilir ama bazen gerekli)İnatlaşılacak ortam olmamasına dikkat edin, kendinizi de yıpratmayın bence... Zamanla o da eski haline dönecektir. Sabır diliyorum bolca

Proje Çantası dedi ki...

Fadişim, gidiyorum, geliyorum, bir türlü birşey yazamadım. Bu dönemi biz de yaşadık. Ağlama zamanlarında odasına gönderirdik, bir dakika bile sürmeden gülerek gelirdi, ağlamam bitti diye. Çocuğa göre değişiyor tabii sebepler ve çözümler ama ne olursa olsun rollerinizin değişmediğini bilmeli, anlamalı. Sen ebeveynsin; ılımlı bazen sert kuralların olduğunu hatırlatmalısın diye düşünüyorum. Sertlikten kastım, -bu çocuğa sert gelecektir- blöfünü gördüğünü belli etmek. Onlar bizi arkaları dönük de olsa okuyorlar. Söyle o Bay Meraklı Parmak' a büyüdüm diye hiç havalara girmesin :)

BlogVintage Duygular dedi ki...

Çocukların dönem dönem bir anda değiştiklerini biliyoruz. Kızımda pamuk gibidir, ama dönem dönem tanıyamaz bir huysuz kedi olabiliyor. Birde çocukların hisleri çok hassastır, eğer bir olumsuzluk varsa onu da hissediyorlar, veya anne baba da bu durum söz konus ise. Bazen de etkilendikleri ,artık bunu en iyi siz gözlemlersiniz, şeylere karşı tepkilerini bu şekilde dile getiriyorlar. En iyisi sabırlı olup anlamaya çalışmak. Fadişçim umarım küçük prens kısa zamanda eski haline döner. Öperim onun lülelerinden..

FADİŞ dedi ki...

Edacım şu aralar ne kadar yoğunsun biliyorum, dediğin gibi biz de odasına gönderiyoruz ya da mola verip sakinleşmesini bekliyoruz, inatlaşırsak iş uzuyor ama işte sabır taşı değilsinki bazen tırlatıyorsun hele kafan bu kadar yoğunken,neyse ki kaprisi kısa sürüyor, ne kadar inatçı olduğunu bilemezsin:)))

FADİŞ dedi ki...

Genelde ılımlı bir kıvırcık ama işte büyümeye çalışıyor yavru kuş, biz de onunla birlikte büyüyoruz:))))))
Sen de benim için güzel kızını öp, bebekleriyle oynarken onu izlemek isterdim:)

FADİŞ dedi ki...

Haticecim, diyet meselesini onun yanında konuşmadık, o zaten her daim çok dikkat eder yediklerine:)))))
Kreşte yemek seçen çok cocuk var onlardan da etkilendiğini düşünüyorum şimdi. Bizim kıvırcık ergen mi oluyor ne!!!!
Şaka bir yana aldığı ilaçların onda iştahsızlık yaptığını düşünmeye başladım, bir de alerjisinin yoğun olduğu dönemde uykusuzluk, inatçılık arttı, bizim de ilgimiz her daim ona, tabi hastalandığında tavan yapıyor bu ilgi doğal olarak bunun da etkisi olabilir bir de ağaç dede, babaanne nine özlemi var, yatağına her yattığında onları soruyor ne zaman yanlarına gideceğiz diye, özlemi büyük.

İkizBebek dedi ki...

Annesi büyüyor, hepimizin böyle zamanları oluyor.

Bizden dedi ki...

kolay gelsin,hem kendi kızımda,hem çevremde,hem bloglarda her yaş grubundan çocuklarda bir değişiklik var sanırım bu dönem..Tesadüftür her halde...Sabırlı,sakin ve tutarlı olmak lazım...Önerebileceğim bir şey yok malesef,zira kendimde kızıma nasıl davranacağımı şaşırmış durumdayım...Ben İzmir'de iyi bir uzman araştırmaya başladım,bilinçli davranabilmek adına...Hepimize kolay gelsin...sevgiler...

ada ve deniz dedi ki...

Fadiş dönem dönem çok değişken oluyorlar, her an yanında olan çocuğunu tanıyamaz oluyorsun. Ama felaket tellalığı gibi olmasında Ada'nın yaşına gelince daha beter oluyor. Kızıyorsun, susuyorsun, dayanamayıp bağırıyorsun. Öyle bildiğini okuduğu bir döneme giriyorlarki....Bence kafaya takacak bir şey yoktur. Oluruna bırak onlar emin ol yollarını buluyorlar...
Yemek olayıysa düzene girer bence. Mesela Deniz, senin Denizinin yaşlarında yemiyordu. Sürekli hasta, sürekli hastane. Paylaşıyordumya....Bu yıl bir görsen (tahtaya vurayım) henüz alerji atağı geçirmedik. Çok iyiyiz.

Semi M.Eller dedi ki...

Ah ah ah demem lazım Fadiş:)
Zaman zaman hepsinde oluyor, geçiyor, sonra gene geliyor...
Sabırlı olmak lazım, mümkün olduğu kadar ruhen kalıcı hasar vermeden atlatmak lazım.

Cebimdeki renkler dedi ki...

Allah kolaylıklar versin Fadiş' cim. Sanırım her çocuk yaşıyor böyle dönemler, her anne baba. Sabır diliyorum bol bol...

hatice yazıcı dedi ki...

oyyy kıyamam .canım benim ikinize de zor. sevgi ve sabırla geçirdiğin her gün sana güzelliklerle dönecek canım benim.