24 Ocak 2013 Perşembe

BİZDEN HABERLER VE EV TOZU AKARI

Şu sıralar Deniz'le iki inatçı keçiyiz, bazen o mu çocuk yoksa ben mi tartışılır:)
Çok hareketli bir çocuk, evde bizimle birlikte oynamaya alışık olan kıvırcık  anne baba performansından memnun kalmayınca isyan bayrağını çekiyor ama bizde de enerji motivasyon eksikliği var ne yapalım her günde hoplayıp zıplayamayız ya ev oyun parkına döndü, basamaktan koltuğa koltuktan yere zıplayan bir Deniz var karşımızda bizde saldık bakalım iyice yorulup uyusun diye bekliyoruz ama yine 22'den önce uyumuyor kerata:(
Aaaaaaa çok geç yatıyor ama olmaz ki bu yaşta çocuk 22'ye kalmaz ki demeyin bozuşuruz gelin siz uyutun bakalım uyuyor mu?:(
Deniz'in bitmeyen öksürüğünden bahsetmiştim daha önce onu uyutmayacak kadar rahatsız edici olan öksüğün nedeni belli oldu şükür, en nihayet alerji testi yapıldı deriden ve ev tozu akarına alerjisi olduğu ortaya çıktı, bununla ilgili olarak bir aşı süreci başlayacak dil altı aşı, Novo Helisen ® Oral . Ev tozu akarı ile ilgili sıkıntısı olan, aşı yaptırmış olan annelere sesleniyorum bilgilere ihtiyacım var, tecrübelerinizi benimle paylaşır mısınız, evde ne gibi tedbirler aldınız?
Birde bu testi yaptırırken akar kadar olmasa da orta derecede kedi tüyüne, polene, kakaoya da alerjisi varmış kuzunun.

12 yorum:

Mina dedi ki...

Günaydın Fadiş,
Öncelikle geçmiş olsun. Benim kedi tüyü alerjisi ile deneyimim var sadece. Oğlum da kuru öksürük sonunda kedi tüy alerjisi çıkınca yıllardır bizde yaşayan güzel kedimizi vermek zorunda kaldım. Evden tüy'ü arındırmak 2 ayımı aldı. Senin durumun daha zor ama ben toz'a karşı da sıkıntı olabilir diye evdeki halıları da çıkarttım. Ev soğuk oluyor ama en azından toz tutmuyor. Küçük ve kolay yıkanan kilimler ile idare ediyoruz.
Seninle inatlaşması da yaşı ile alakalı. Kreş'e gidiyor değil mi? Yaşıtları ile oynama yaşı işte. Enerjisini de (hem bedenen hem de zihnen) tatamadığı için yorulmuyor geç uyuyor belli. Yetmiyor oyun :) Büyüyor annesi, sizi sınıyor :) Bakalım böyle yaparsam istediğimi yaptırabilirmiyim diyor :) Çok sıkıntılı bir süreç ama güzel atlatırsanız bundan sonraki yaşları çok daha güzel geçecek. Şeker'i kesiyordum ben bu durumda, birde rutinimiz vardı her gece 8 de banyo, diş, yatak, hikaye. Çok zor oldu, kaç kere kalkardı, dünyayı yer içerdi uyumamak için ama 2 ay sonunda oturdu o rutin! Belki işe yarar?

FADİŞ dedi ki...

Günaydın Mina, şimdi çayımı yudumlayıp yorumuna cevap yazıyorum, Deniz kreşte ben free takılıyorum evde boyumu aşmış durumda beni bekleyen ütülenecek çamaşır var ama ben dönüp bakıyorum sadece ve makineye bir çamaşır daha yükleyip düğmeye basıyorum.
Dört yaşın getirdiği durumları yaşıyoruz evet ve bile bile bazen gına geliyor adama, sonra yumuşakça ıslak bir öpücük her şeyi unutturuyor inan bir de bir göz kırpışı var kuzunun yağların erir.
Bizde kedi yok ama babannesinin 4 kedisi ve bir köpeği var, yazları nasıl olacak bilemiyorum inan, ben de halıları kaldırdım, çarşaflarını iki üç günde bir değiştiriyorum ve şimdi de aşı uygulamasına başlayacağız.
Öpüyorum Minacım, sevgiler:)

saricizmeli dedi ki...

yıkanamayan ev akarı içerebilecek şeyleri buzlukta tutarak akarlardan kurtulabiliyormuşsun.

benim eşimde de çıkmıştı.

yorgan yıkayabilen çamaşır makinesi, buharika edinmek, peluşları ortalardan kaldırmak gibi çözümlere gittik biz.

ada ve deniz dedi ki...

Fadiş konuşmuştuk ya daha önce de bence alerjilerin en zorlarından birine yakalanmışsınız. Kolay gelsin. Ben kesin toz alerjisi çıkmadan önceki almıştım bir kısım önlemleri.
Yün yorgan kalktı, halı ayrıca...
Çarşaflar 5 günde bir yıkanıyor....
Pamuk yastık kullanıyorum, elyafı bıraktım.....
Hergün düzenli olarak çocukların olmadığı sırada evi süpürüp, toz alıyorum....
Perdeler ayrıca çok toz tutuyorlar ilk zamanlar onları da sık yıkıyordum hatta duvarları sildiğimi bilirim:)))
Salondaki çiçeklerimi kaldırmıştım ayrıca halen bir tek sarmaşık duruyor. Küf olayı da alerjik öksürüğü çok tetikliyor çünkü.....
Nem-rutubet alerjinin büyük dostu....
Ayrıca biz 2 yıldır marttan itibaren yaza kadar çam altına girmiyoruz. Kese böcekleri alerjik bünyelerde daha bir faal.....
Bir de süpürgemi değiştirmiştim....

Sevgi dedi ki...

canım bu inatlaşmalar büyüyünce de devam mı ediyor ya.. :(
geçmiş olsun canım.. benim yiğenimde de var.. evde halı, örtü, battaniye ne varsa kaldırıldı.. sürekli temizlik yapıyor kuzum evde.. başka da bi bilgim yok fadişim..

Recep Altun; dedi ki...

Merhabalar,

Önce büyük geçmiş olsun dileklerimle birlikte Cenab-ı Allah'tan şifa bekleyen ümmet-i Muhammed'e acil şifalar niyaz ederim.

Çocukların büyük bir kısmında bu tür alerji rahatsızlıkları ile birlikte gece de geç yatma eğilimi olduğunu sanıyorum. Önceden elektrik yoktu, televizyon yoktu, gaz lambasında otururduk, ödevlerimizi yapınca evin tüm bireyleri erkenden doğruca yatağa girerlerdi. Şimdi elektrik var, televizyon var, müzik setleri var, sinema setleri var, internet var...

Büyükler yatmayınca küçükler de yatmak istemiyorlar.

Ev akarları ile ilgili de evlerde elektrikli süpürgelerin sulu sistemle çalışanlarını öneriyorlar. Akarlarla ilgili başka bir bilgim de yoktur. Bu akarlarla ilgili bir belgesel izlemiştim, insanın evde durası ve yatağa yatası gelmiyor. Etkisinden kurtulduktan sonra birazcık insan rahatlıyor. İyi de bu akarların kökünü ne yaparsan yap kurutamıyorsun ki...

Selam ve dualarımla.

Nilgün Komar dedi ki...

çok geçmiş olsun.. halı yerine kilim kullanmak yada antialrejik halılar kullanmak epey rahatlatıyor onu söylemek istedim.. mükünse çok kapalı kalmış eşyaları onun yanında açmayın!
sevgiler..

FADİŞ dedi ki...

Sarı çizmeli teşekkür ederim deneyimini benimle paylaştığın için.

FADİŞ dedi ki...

Saadetçim söylediklerini çok iyi hatırlıyorum canım sağol ve şu bahar aylarında çam altına gitmeme meselesini öğrendiğim iyi oldu.

FADİŞ dedi ki...

Sevgicim teşekkür ederim, evet devamlı bir toz alma durumu var.

FADİŞ dedi ki...

Nilgüncüm teşekkür ederim, halıları kaldırdım canım, kilim kullanıyorum artık ama kışın soğuk oluyor yerler çocuklar da hep yerde oynamak istiyorlar.

FADİŞ dedi ki...

Recep Bey çok teşekkür ederim ve evet çocukların algılarını hep açık tutan uyaran çok günümüzde dediğiniz gibi, anne baba ayaktaysa çocukların aklı büyüklerde kalıyor doğru bir de yeterince yorulmuyorlar artık, biz sokakta oynardık eve girinceye kadar pestilimiz çıkardı zor yemek yerdik uykumuz gelirdi hatta bazı yaramaz olanlarımız dersini de çalışmazdı:)
Akarlar konusunda söylediğiniz çok güldürdü beni, doktor ev tozu akarının resmini gösterdi bana da, yüzümün aldığı şekli görmeliydiniz!