12 Eylül 2011 Pazartesi

ÇOCUKLU BİR ALIŞVERİŞ HİKAYESİ

Deniz oğlan, kıvırcık marulum tam bir afacan olma yolunda. Hafta sonu kuzeni Demir, annesi, anneannesi, teyzesi ve babasıyla birlikte mağaza mağaza dolaştı, Demir’le birlikte sergideki halıların üstünde yuvarlandı, hop koştu hop tırmandı (şimdi telefon ettim de yatağına uzanmış eline kitabını almış dinleniyormuş).
Çocuklarla birlikte mağaza mağaza dolaşmak bir süre sonra zulüm gibi geliyor, onlar hayatından memnun, her yeri ve her şeyi bir oyun aracı gibi görüyorlar ama gel gelelim biz büyükler onları zapdetmek konusunda pek başarılı değildik, kataloklara mı balalım, renk kartelalarını mı karşılaştıralım, satış görevlilerinin sorularına mı cevap verelim, iki arada bir derede pazarlık mı yapalım bilemedik. Mağaza çalışanlarının zaman zaman çocukların haşarılıklarına karşı rahatsızlıkları iyice belli olunca ve bizim de ürünleri beğenmemiz mümkün olmayınca mağazalardan kaçar gibi çıktık.
Böyle mağaza mağaza dolaşırken yapışkan bir müşteri temsilcilisine çattık. Nasıl mı? Mağaza üç katlı, dolaşıyoruz ve istediğimiz gibi bir takım bulamıyoruz, satıcı ısrarla ne istediğimizi bilmediğimizi düşünüyor, öne sürdüğü hiç bir şeyi beğenmiyoruz, kızgınlığını yüzünden okuyoruz, çıkışa yaklaşmaya çalışıyoruz bizi durduruyor bir de bunu görün diyor, artık biz çok acıkmışız ve yorgunuz, şekerim iyice düşmüş ve çok tutarlı düşünemez hale gelmişim, ekmek arası dürüm ısmarlamayı teklif ediyor bu duruma güler misin ağlar mısın, şeker problemim olduğunu bu gibi şeyler yemediğimi söylüyorum, burun kıvırıyor, mağazaya girdik ama kardeşimle çıkamıyoruz bir türlü, hiç bizim zevkimizi yansıtmayan, üstelik bütçemizi aşan bir takımı ısrarla bize satmaya çalışıyor satışçı, biz kibarca çıkmak istediğimizi, önce bir mola verip yemek yiyeceğimizi sonra tekrar geleceğimizi söylüyoruz. Yok asla vaz geçmiyor, ürünü önce 3600 tl den 2350 tl ye ardından 2000 e düşürüyor ve kapıdayken arkamızdan bağırıyor pişman olup tekrar gelirseniz bu fiyata vermem diye, o kadar sıkılmışım ki bağırmak istiyorum 1000 tl ye verirsen alırım, sanki bunu söylesem alacakmışım gibi geliyor bana, garip bir diyalogtu yaşadığımız. Birine çok kızgınsanız oraya gönderin, iyice bir hırpalanacağından emin olabilirsiniz.

Kız kardeşimin yeni evi için hem hesaplı hem de kaliteli oturma grubu, yemek masası, sandalye ve koltuk seçimi yapmaya çalıştık. Dolaştığımız mağazalarda fiyatı uygun olanlar dökülüyordu pahalı olansa çok süslü, yanar dönerliydi, zevkimize uyan ise en pahalısıydı hep. Günün sonunda hiçbir şey alamadan İkea yolları bize göründü.

Elimizde kağıt kalem tespit ettiğimiz ürünleri inceleyip listemizi yapıp alacaklarımızı belirledik.  Harcadığımız  para ile başka bir yerden sadece oturma grubunu alabiliyorduk.

Şu bir gerçek, bu tür mağazaları seviyorum, tüm koleksiyonlar birbiriyle uyumlu, kombinasyon yapmak kolay, bir ev için bütün ihtiyaçlar düşünülmüş. Bir üçlü kanepe, iki tekli koltuk, bir puf, altı kişilik masa, dört sandalye, tv sehpası ve 3.6 m2 lik bir halı bize 1600 TL ye maloldu. Hepsi eve geldi ve saat 20'den 24'e kadar ben ve eşim tarafından montajı tamamlanarak ev sahibine teslim edildi:) 

 Bu koltuğun kırmızısını aldık rengi puf ile aynı.
10 yorum:

Semi`nin Mutlu Elleri dedi ki...

Çok zevki şeyler seçmişsiniz. İyi günlerde kullanın. Ikea`nın en sevdiğim özelliği de bu zaten, git kurcala, otur, kendin kombine et...Başında dırdır vırvır eden biri yok, ne güzel!

FADİŞ dedi ki...

En güzeli de bu ya, başının etini yiyen birileri olmadan, dilediğin gibi kontrol edip seçtiğin aldığın bir yer ama bu pazar öyle kalabalıktı ki kaçmak istedim. Almak istediklerimizi belirler belirlemez çıkmamız yarım saati buldu.

marifet ellerimizde dedi ki...

hakıkaten cocuklarla alısverıss cook zor ışşşş

:)))))))))))

ada ve deniz dedi ki...

birilerinin peşinden dolaştığı mağazalar çok keyifsiz oluyor zaten.. Sen sormadan laf etmemeliler. Hele kıyafet satan mağazalarda hiç çekilmiyorlar:((

FADİŞ dedi ki...

marifet ellerimizde, onlar için her yer oyun alanı, hem de nasıl zor:)

FADİŞ dedi ki...

ada ve deniz, haklısın, şöyle keyifle bir dolaşmana izin vermezler, resmen taciz.

Gulcin dedi ki...

ben bu koltugu cok begeniyorum insanin icine aciyor. Kirmizisini da gordum o da harika. ne iyi etmissiniz. biz de bu ara oyle cok gittik ki bir sure girmeyecegim ikeaya sanirim hic bir sey almayacagim diyorum yine de elde 4-5 parca ile cikmadan duramiyorum :)

ÖRGÜÇANTAM dedi ki...

:)) sonçta alışverişi yapmışsınız:) çok zevkli ve harika modeller sağlıkla kullanılsın canım

öykü dedi ki...

cızgısını sevıyorum ıkeanın
sız de cok zevklı seyler secmıssınız:)

Nilgün Komar dedi ki...

bende seçtiklerinizi çok beğendim!!!!