22 Nisan 2011 Cuma

DİKKAT! SOLİTİN

Elifinterazisi arkadaşımız bir bilgi sunmuş bizlere ve ben de aynen ondan kopyalayarak yayınlıyorum, lütfen okuyun:( Aldığınız gıdalara dikkat edin arkadaşlar, aşağıda, gıdayı nasıl kontrol edebileceğimize dair bilgiler var, ben bir kaç ürünü kontrol edeceğim.

SOLİTİN

Ankara Hıfsızsıhha Gıda Denetim Bölüm Başkan Yrd.Gönül Özdeğer ve iki asistanı SOLİTİN adlı kimyasal ile ilgili çalışmaları ve yayınları dolayısı ile ölüm tehditleri aldıklarını açıkladılar ve savcılığa suç duyurusunda bulundular.

SOLİTİN aslında gıdalarda hiç bulunmaması gereken tamamen kimyasal bir ajan hatta basit olarak melaminimsi bir plastik,sütlere,yoğurt ve ayranlara ve sütün girdiği her çeşit besine katılıyor çünkü bu molekül su ile inanılmaz şekilde bağlanarak kıvam arttırıyor,bu hem imalat procesleri açısından zaman kazandırıyor,hem gıda doğallığını kaybettiğinden son kullanma tarihini uzatıyor ve firmaların stoklu çalışmasını sağlıyor,hem maliyeti inanılmaz düşürerek firmaların rekabet gücünü arttırıyor.

Çocuklarınıza beş kuruşa,yirmi kuruşa,elli kuruşa gofret,çikolata ve süt ürünleri alabilmemiz,evlerimize çeşit çeşit peynir,yoğurt,hazır sütlü tatlı vs girebilmesi hep bu yüzden.

SOLİTİN bir tricalcid bileşiği yani doğada en bol ve bedava bulabileceğiniz türden,tebeşir gibi,alçı taşı gibi,oysa bu bileşik böbreklerden atılırken renal tubuluslardaki glomerüllerde birikiyor ve filtrasyonu yani böbreklerin kanı süzmesini engelliyor,ve sonuç böbrek yetmezliğine kadar uzanan böbrek rahatsızlıkları serum üre ve kraetinin düzeylerinde artış ve bunun getirdiği devamlı yorgunluk hali, hafıza ve konsantrasyon bozuklukları ve hatta ciddi mental bozukluklar,Almanya Solingen üniversitesi Pskyatri bölümünce 2009 da 21.Europe Pscyhatry Society’e sunulan bildirgede Şizofreni ve SOLİTİN kullanımı arasında ilişkiler olması muhtemel olduğu,Özellikle Paranoid Şizofreni vakalarında kanda tricalciophospate bileşiklerinin normalden 16 kat yüksek olduğu belirtilmesine rağmen bildirge nedense Kongrede sunum için kabul edilmedi.

Üretici firmalar SOLİTİN’i hiç bir şekilde ürün etiketlerinde bildirmiyor,aldığımız ürünlerde SOLİTİN olup olmadığını yine de bir kaç basit deney ile anlayabiliriz,eğer bu yönde bir şüphe oluşursa derhal bulunduğunuz il Hıfsızsıhha Md.ile ilişkiye geçerek şüpheli gıdanın test edilmesini talep ediniz,bu şekilde binlerce hatta yüzbinlerce insanın sağlığını kurtarabilirsiniz,çevrenize baktığınızda ne kadar çok dializ merkezi ve böbrek hastası olduğunu siz de görüyorsunuz bu artışın sebebi bazı ahlaksız firmaların kar hırsından başka bir şey değil.

Aldığınız sıvı ürünler (süt,ayran,çikolatalı süt vs) için şu yolu izleyebilirsiniz bir metal’i (çatal,kaşık vs) el yakacak düzeyde ısıtın ve test etmek istediğiniz sıvıya batırarak çalkalama hareketi yapın,metali çıkardığınızda birbirinden ayrılmış öbekler halinde beyaz topaklar görürseniz o üründe SOLİTİN var demektir.

Peynir vs türü ürünlerde ise üründen bir parça alarak sirkeli suya koyunuz eğer sirkeli suyun üzerinde kalan beyazımsı bir tabaka görürseniz o üründe SOLİTİN var demektir.

Çikolata,gofret türü ürünlerde ise ürünü elinizle basitçe kırın, eğer kırığın her iki tarafında süt beyazı noktalar varsa o üründe de SOLİTİN vardır.

Sağlığımız için,geleceğimiz için,çocuklarımız ve sevdiklerimiz için bu bilgileri bütün çevremize yayalım ve toplumsal olarak tepkimizi ortaya koyarak AB Normlarında olmayan bu katkı maddesinin üretici firmalar tarafından daha fazla kullanılmasını engelleyelim.

Saygılarımla

Yrd.Dç.Dr Gülden Semavi

Ankara Üniversitesi Hacettepe Tıp Fakültesi Biyokimya Bölümü

5 yorum:

yeliz dedi ki...

teşekkürler, deneyeceğim mutlaka

ada ve deniz dedi ki...

ıvır zıvırı geçtim en temel olarak üketmemiz gıdalara bile bu denli şüpheyle akar olmamız ne kadar kötü. Biriler de hala meclise gireyim de kıyak maaşımı alayım derdinde....

FADİŞ dedi ki...

yeliz, pek çoğumuz gibi süt, peynir, hazır sütlü tatlılar şu malum danone falan bolca tükettiğimiz şeyler, yemeklerinde devamlı yoğurt var. Yolculuğa çıktıysam, küçük sütünü, meyveli yoğurdunu mutlaka atarım çantama, herşeyi de kendimiz yapamayız ki, ineğimiz yok ki sağalım. Markaya falan bakmadan kontrol edeceğim yediklerimizi.

FADİŞ dedi ki...

ada ve deniz, obsesif olduk hepimiz, yediklerimizi kontrol etmekten ayırmaktan takıntılı olduk, meclis konusunda haklısın sonuna kadar.

elhaz dedi ki...

Google ve en tıp literatürü arama motoru olan pubmed'i taradım, elimdeki 5 ciltli kimya ansiklopedisine baktım. Fakat "solitin" ismi hiçbir yerde geçmiyor...
Boşuna panik yani...
Afiyetle süt ürünlerinizi tüketiniz!