3 Kasım 2010 Çarşamba

BİR KAR MASALI

Sıcak bir ülkede, dört mevsiminde güneşli olduğu bir yerde küçük bir oğlan çocuğu yaşarmış.


Anne ve babası kıvırcık dermiş ona ama asıl adı Deniz’miş.
Deniz evde oyun oynayarak, kitap okuyarak vakit geçirirmiş, güzel havalarda da parkta arkadaşlarıyla oynamayı çok severmiş. Nezaket Teyzesi de  anne babası işe gittiğinde onunla ilgilenen bakıcısıymış. Nezaket Teyzesinin ona yaptığı kurabiye ve süt eşliğinde kitap karıştırmayı çok severmiş.
Bir gün annesinin ona aldığı masal kitabında bir kar masalına rastlamış ama karı hiç görmediği için nasıl bir şey olabileceğini hayal edememiş Deniz.

(Resim her güne bir masal kitabından)
Nezaket Teyzesi anlatmaya çalışmış,olmamış, gökyüzünden yağmur damlaları gibi yağan donmuş su buharı parçacıkları demiş. Deniz düşünmüş nasıl bir şey diye, daha çok soru işareti varmış gözlerinde.
 Akşam annesine anlatmış kar masalını. Annesi bir canlandırma yapalım ve karı gökyüzünden yağdıralım demiş. Başlamışlar çalışmaya. Beyaz artık kağıtları kat kat yapıp delikli zımbayla zımbalamışlar, kağıtlar bitinceye kadar yapmışlar bunu, sonra annesi evdeki merdivenin en tepesine çıkmış ve Deniz’in üstünden savurmuş, küçük yuvarlak kağıt pırtıklarını. O kadar güzel bir görüntü oluşmuş ki anlamış bu sefer ne kadar sihirli bir his olduğunu.

Bir torba kar bitinceye kadar oynamışlar.

En güzeli karda yuvarlanma kısmıymış.
Dayanamamış, Legolarını ortaya saçmış, karın üstünde oyununa devam etmiş uykusu gelinceye kadar.
Aynı gece kontrol etmek için sessizce odasına girmiş annesi, başını okşamış Denizin, Deniz kıkırdamış, elleri havada kar tanelerini yakalamakla meşgulmüş rüyasında.

Ailecek, gelecek tatillerini hep birlikte karın bol bol yağdığı, insanların kızaklarla kaydığı, kardan adam yapabilecekleri bir ülkede geçirmeye karar vermişler. Denizse  sabırla gidecekleri günü beklemiş.

2 yorum:

yeliz dedi ki...

sıcacık bir anı olmuş:)
o kitaptan bizde de var. feridun oralın çizimlerini yaptığı kitap değil mi? 365 güne masallar mı ne? bir de karlı bir gün diye bir kitap almıştık arcaya, nasıl anlatacağız nasıl göstereceğiz karı diye düşündük. benim aklıma çocukluğum geldi. bizi kar yağdı mı annemler sabuncubeline götürürlerdi. karda oynardık, arabanın üzerine kardan adam yapar izmire dönerdik, gözünün içine bakardım güneşin çıkmasın diye:) ama illa ki çıkardı ve eritirdi kardan adamı. neyse post yazdım :))
uzaklara gitmenize gerek yok sabuncubeline 1 aya kalmaz kar düşer, hemen size program çiçekli köyde kahvaltı üstüne sabuncubelinde kar topu:)
sevgiler

Fosi dedi ki...

bu ne güzel br hikayeymiş böyle,yeni bir masal yazmış annesi kıvırcık Deniz'e...
Üstelik gerçekmiş,rüyalarında kar ı avuçlayacak kadar...