20 Ekim 2010 Çarşamba

20. AY

Deniz, yumuşak huylu, sevgi dolu bir yumurcak ama zaman zaman ismine yakışır atakları olmuyor değil. Hırçın dalgalar kıyıya vursa da çabuk sönüyor köpükler.


Anne baba olarak ılıman iklimin birer ferdiyiz, teyzemizin de sakin yapısı sayesinde oğluş barış dolu büyüyor. Yaş itibariyle de daha henüz kalabalık çocuk gruplarının içinde olmadı, bu yüzden biraz sert oyun oynayan bir yaşıtıyla karşılaştığında nasıl davranacağını bilemiyor, yapılana şaşırıyor, annenin korumasına sığınıyor.

Artık kalemi, kaşığı çok güzel tutuyoruz, yemeğimizi kendimiz yiyoruz (döke saça da olsa) Deniz’in yemeği kaşıklamasını izlemek çok eğlenceli.

Oyunlarını kesinlikle bölemezsiniz, yarattığı dünya o kadar gerçek ki müdahale edilmesine çok tepki gösteriyor ancak izleyici olabilirsiniz eğer lütfedip yanına gelmenizi isterse sınırlı ölçüde oyuna katılabilirsiniz ama asla yönlendirici olamazsınız.

Ahşap trenlerini çok seviyor, onları sık sık raydan çıkarmaya bayılıyor mümkünse geçemeyeceği kadar dar tünellerden geçebilmeli. Rayları istediği gibi dizip şekillendiriyor.

Bu ayda atlama, tırmanma, zıplama gözümüzün içine baka baka riskli hareketler yapma sayısı arttı. Başardığı her hareketi bıkıncaya kadar tekrarlıyor. Karalama yapmayı seviyor. Zaman zaman serdiğimiz örtünün dışına taşmak, kazara halıyı da boya içinde bırakmak maalesef engelleyemediğim bir durum.

Müzik hayatının her yerinde var, oynarken, uyurken. MFÖ dinlerken kendi masasında eliyle çok hoş tempo tutuyor.

Dün akşam eve geldiğimizde bakışlarında bir değişiklik gördüm, daha büyümüş bakıyordu, ifadesi olgunlaşmıştı. Her gün bir değişiklik görüyorum ve hayretler içinde kalıyorum.

İki gecedir uyduruk masallar gecemiz oldu bundan sonrada devam edeceğim.

Düzene meraklı, birazda sayemizde tabi, her şeyi yerinde olsun istiyor, sadece kendi eşyalarının değil, evin genel düzeninde olan değişiklikleri de hemen fark ediyor.

Yoğun tatlılarla arası yok, tuzlu ve ekşileri tercih ediyor. Tam buğday ekmeği, yedi tahıllı esmer ekmek favori ekmekleri. Ceviz, badem ve fındığı kıtır kıtır yemeği seviyor, taze biberle arası çok iyi.

Yoğurt çorbası, taze fasulye ve nohut sevdiklerinden, kabak yemeği ve biber dolmasına da hayır demiyor. Brokoliyi seviyor. Elma gün içinde yemeği sevdiği meyvelerden. Artık muz da yer oldu.

Daha oyunbaz, akşamları saklambaç oynuyoruz, iki- üç parçalı pazıl, zıtlıklar, parçayı tamamlama, eşleştirme kartlarıyla oynamayı daha çok sever oldu.

Sabahları zor ayrılır olduk, işe gitmeden önce mümkün olduğunca vakit geçirmeye çalışıyorum ve oyunumuza akşam devam edeceğimizi söylüyorum, yatışıyor ama gözleri gitme der gibi.

Hiç yorum yok: