13 Temmuz 2010 Salı

BEZSİZ BEBEK?

Bezsiz bebek için gerekli ihtiyaçlarımızın bir kısmını tamamladık (henüz lazımlık yok). 16 aylık yavruda "Tİ yöntemini" yavaştan uygulamaya bugün başladık; yavaştan diyorum çünkü bezi hemen terketmeyeceğiz. Ben fırsat buldukça "Bezsiz Bebek" kitabını okuyup bitirmeye çalışıyorum. Bu sabah kahvaltıdan sonra Deniz, bakıcı teyzesinin hadi çiş yapmaya gidelim diye banyoya yönelmesi ve oğluşun da sevinç çığlıkları atarak onu takip etmesi eğlenceli olmuş. Önce klozet incelenmiş, ardından adaptör yerleştirilmiş ve Deniz adaptöre oturtulmuş. Buraya kadar her şey yolunda gitmiş sonra bir sessizlik ve ardından ağlama başlamış, çiş de yapmamış. Teyzesi Deniz'i adaptörden almış ve sifonu çekmiş. Daha ilk günden tuvaletten korkmasın değil mi? Belli bir rutin oluşuncaya kadar, ben de bakıcısı da işaretleri izleyeceğiz, onu korkutmadan ve olaydan soğutmadan bu işi kotaracağız sanırım.
İtiraf etmem gerekir ki aslında oğluşa daha ilk aylarında Tİ yöntemini uygulayabilirmişiz, çünkü çişini yapmadan kakasını yapmadan bir az önce mimikleriyle çok güzel belli ediyordu ve rutini vardı, olsun, geç olsunda güç olmasın demişler.
Deniz 16 aylık oldu ve eskisi kadar belli etmiyor bezine yaptığını, doğal olarak bezin popodan sarkmasından ve kokudan anlıyoruz, bazende ıh ıh diye ses çıkararak bezine asılıyor. Neyse başladık işte sonunda. Aslına bakarsanız artık altını almakta tekrar bez bağlamakta zorlaştı, çok itiraz ediyor, bez bağlatmak istemiyor; zaman zaman evde bezsiz dolaştırıyoruz, bu şekilde ilk kazamızı da geçenlerde yaşadık. Mutfakta altında bez olmadan oyun oynarken çişini kaçırıverdi yumurcak. Şaşkınlıkla çişinin bitmesini bekledi ve sonra da havuzda su ile oynar gibi birikintiye ellerini batırmaya kalktı, bu görüntü bana çok sevimli geldi, hemen bunun kendi çişi olduğunu anlattık ve yeri sileceğimizi, onunda üstünü değiştireceğimizi anlattık.  Doğrusu anlama konusunda bir sıkıntı yaşamıyoruz. İki yaşına gelmeden inatlaşmalar başlamadan bu faslı bitirmeyi arzu ediyorum, bakalım hayırlısı. Gelişmeleri paylaşacağım arkadaşlar.

5 yorum:

Bahar YORGUN dedi ki...

canım 16 ay erken bir dönem çok üstüne gitme ama alışırsa da bravo

FADİŞ dedi ki...

Üstüne gitmeden, onu korkutmadan bu işi yapacağız inşallah. Bizde baskı yok.

uğurböceği dedi ki...

slm.2.5 yaşınd kızım var.ben olayı çözdüğümü sanıyorum.
şuan kızımı salladığım için uzun yazamicam.burdan okumak istersen link

http://otuzunda24saat.blogspot.com/2010/07/tuvalet-egitiminde-son-dakika.html.
belki fikir olur

FADİŞ dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
FADİŞ dedi ki...

Merhaba Uğurböceği,
İlgin için teşekkür ederim. Biz annelerin birbirleriyle paylaşacağı çok şey var. Görüşmek üzere.