14 Mayıs 2010 Cuma

ÇOCUKLARDA ŞİDDET EĞİLİMİ

Yakın bir arkadaşımın birinci sınıfa giden oğlu okul içinde, yaşıtı iki çocuk tarafından kollarından tutularak kasıklarına tekme atılmış, korkusundan annesine bir şey söylememiş, annesi çocuklara gidip kızar diye. Bir gün sonra kasığında şiddetli ağrı ile acile kaldırıldı ve görüldü ki kasığında yırtık oluşmuş. Çocukların arkadaşlarına verdiği zararı görüyor musunuz? Okul içinde hiç bir öğretmende görmedi mi çocuğun yaşadığını,niye müdahale edilmemiş. Çok üzüldüm. Durum çok vahim bir hal alıyor çocuklarımız için.
Anne ve babalar çocuklarının yanında her türlü şiddetin kol gezdiği dizileri seyrediyor ve çocuklar gördüklerini taklit ediyor hemen. Ya da çocuklar aile içinde şiddet görüyor ve dışarıda da kendilerinden güçsüz arkadaşlarına aynı şiddeti uyguluyorlar. Geçenlerde bir haber yayınlandı okumuşsunuzdur, Bursa'da aynı sınıftan altı çocuğun farklı şekillerde evlerindeki eşyalara zarar verdikleri gözlenmiş ve bir araştırılmış ki öğretmenlerinden şiddet görüyorlar.
Sokakta çocuk oyunlarını izliyorum, ellerinde kılıçlar, oyuncak tüfekler, tabancalar mafyacılık oynuyorlar, savaş oyunu oynuyorlar ve küçücük çocuklar aralarında küfürlü konuşuyorlar, hakaret ediyorlar, sözde yetişkin dediğimiz  şahısların kelimeleriyle. Bu çocuklar bu kelimeleri yakın çevrelerinde duyuyorlar tabiki.

2 yorum:

ada ve deniz dedi ki...

çok doğru bir yazı kaleme almşsın. biz büyüklerin kendi zevkimi z için seyrettiği dizilerin çocukları ne hale getirdiğini görmek lazım

FADİŞ dedi ki...

Ada ve deniz,
İnanın evde hiç bir diziyi izlemiyorum, oğluş varken de yanında televizyon açmıyoruz, zaten çalışan bir anne olarak birlikte geçirdiğimiz zaman kısıtlı onuda ilgisini dağıtan, zamanımızdan çalan televizyonu açarak kaybedemem. Kaliteli zaman için televizyon olmamalı hayatımızda. Haberleri de internetten takip ediyorum artık.