15 Nisan 2010 Perşembe

SABAH İŞE GİDERKEN

Sabah işe giderken gözüme bir erik ağacı takıldı. Baharın gelmesiyle bu erik ağacı tüm ihtişamıyla çiçek açmıştı. İki apartman arasında sıkışmış, güneşi görmek için iyice eğrilmiş ama çiçek açmayı başarmıştı.
Yazın tam ortasında, sokakta oynayan çocuklar, dallarında bir tane bile erik bırakmayacaktı belki. Şimdi, şu anda erik ağacının tüm çiçekleri güneşe yüzünü dönmüş birer erik olmayı bekliyor.
Bu sabah Sibella'nın yazısı' nı okudum, çok güzel şeyler anlatmış, okuyun derim; ben de meyve çekirdeği biriktiririm, özellikle mevsiminde yediğim meyvelerin fakat henüz hiç birini toprağa ekmedim. Bu yazıyı okuduktan sonra hemen harekete geçeceğim.
Kız kardeşim ve eşi de gezdikleri yerlerden o yöreye ait doğal ortamında yetişmiş, suni gübre, ilaç kullanılmamış bitkilerin tohumlarını kuru ortamda keseler içinde saklarlar. Onların davranışı da  iyice ulvi bir yaklaşım. Gelecek zamanda organik tarımın bittiği, bitkilerin çoğalmadı zamanlara saklıyorlar tohumları, belki ilerde bahçeli bir ev alacak olurlarsa ekecekler bahçelerine. Bu duyarlılığı için Sibella'ya teşekkürler, en kısa zamanda meyve çekirdeklerim toprakla buluşacak.
Geçenlerde bir haber okumuştum, organik bitkilerin tohumlarının saklandığı bir yer hazırlamış para babaları(Microsoft'un sahibi v.b.), kıtlık yıllarında, kötü günlerde kullanmak ve yetiştirmek üzere.

Hiç yorum yok: