28 Nisan 2010 Çarşamba

KİTAP AYRAÇLARIM ve BİR KİTAP

Sevgili tatlı kayınvalidem, annem, bana iki kitap ayracı hediye etti. Bu güzellikleri arkadaşı Hatice Hanım yapmış. Siyah saten üzerine renkli ipler  ve bakır ve gümüş tel ile işlemiş. Ellerine sağlık.
 Bu arada konu kitap ayracı iken yeni bir kitap okumaya başladığımı söylemek istiyorum. sevgili eşimin  liseden arkadaşı ve benim de çok sevdiğim değerli arkadaşımız Elif'in Katmandu'da geçen günlerini anlattığı kitabını okuyorum. Akıcı, samimi bir dili var. Metis Yayınlarından çıkmış, tavsiye ederim. Fikir edinmeniz için küçük bir pasajı ekliyorum:
1997-2008 arası Nepal'in başkenti Katmandu'da yaşadım. Dünyanın tek Hindu krallığının son on yılına, Nepal'in iç savaşına denk geldim. Sonunda Maocu gerillalar Kral'ı devirdi......
...."Mesela Himalayalar. Katmandu şehrinin kuzeyinde bir uçtan bir uca altı, yedi, sekiz bin metrelik dağlar öyle duruyorlar. Bakması öyle mıknatıslı ki  insan kendini dağların yüzü suyu hürmetine orda öyle bıraksa, memleketine dönmeyi unutsa şaşmamak lazım. Merhaba ve hoşçakal yerine 'içindeki tanrıyı selamlarım' diyoruz, nasılsın yerine de 'Pilavını yedin mi' diye soruyoruz. İçine tanrıça girmiş küçük bir kız çocuğunun yüzü suyu hürmetine Nepal'in ayakta durduğuna inanıyoruz.
"Ölüm mesela, ağır, karanlık bir yer değil. Bedenimiz tapınak, aile en önemli şey, evlilik kutsal, kocalar Tanrı Vişnu'nun evimizdeki temsilcisi. Annemiz ve babamız bizim için neyin iyi olduğunu bizden iyi biliyor, eminiz. Yerin altında yaşayan Şahmeran'ı rahatsız etmemek için lavabodan sıcak su da dökmüyoruz."
"Duygularımızı açığa vurmak ayıp, kızgınlık göstermek karakter zayıflığı. Karşımızdakini üzecekse doğruyu söylemek terbiyesizlik, teselli edici yalanlar bulmak erdem. Sokakta etrafımızdakileri hoş görmek üzerine kurulu bir hayat düşünün: Trafikte şoförler burada çok küfredeceğimiz durumlarda kocaman sırıtıyorlar. Sahiden."

Okuyun arkadaşlar seveceksiniz.

3 yorum:

bilge dedi ki...

kitabı hemen alayım oğlum güzel sanatlar fakültesi tasarım bölümünde okuyor oralara gitmeyi bir ara aklına koymuştu mimar bir arkadaşımda gitmiş onun önerisiyle ileri bir tarihe erteledi..onunda hoşuna gider kitabı alarak ona bir süpriz yapayım paylaşımınız için teşekkürler..sevgi ve dostlukla..

Bahar YORGUN dedi ki...

bu değişik değişik kitap ayraçlarına bayılıyorum ... iyi günlerde kullan canım bol okumalar

FADİŞ dedi ki...

Bilge yorumun için teşekkürler, faydalı olabildiğime sevindim. Baharcım teşekkür ederim.