3 Mart 2010 Çarşamba

HABER


Bu gün Milliyet'te bir haber okudum, paylaşmak istedim, ne kadar doğrudur araştırmak lazım ama insanın endişelenmemesi mümkün değil. Eskiden beri ilgilenirim ama özellikle anne olduktan sonra organik tarım, doğal beslenme, GDO  konuları daha çok ilgimi çeker oldu. Tarım ilaçlarından minimum düzeyde etkilenmek için yıkadığım sebzeleri mutlaka sirkeli suda bekletirim, oğluşuma meyve vereceksem mevsim meyvesi olmasına dikkat eder ve kabuğunu soyarım. Vitaminlerin bir kısmı kabukta olmasına rağmen temizlikten emin olabilmek için kabuklarını soyuyorum. 

Tarım ilacı erkek kurbağaları dişi yapıyor

Dünyada, Avrupa dışında yaygın olarak kullanılan atrazin adlı tarım ilacının erkek  kurbağaların cinsiyetini değiştirebildiği ortaya çıktı.
ABD'nin Kaliforniya Üniversitesi'nden Tyrone Hayes ve ekibinin yaptığı araştırma, bu tarım ilacının erkek Afrika pençeli kurbağalarının cinsiyetinin değişmesine ve onların,sadece erkek kurbağa yumurtlayan dişiler haline gelmesine yol açtığını gösterdi.
Bilim adamları, 40'ı atrazinli suda yaşayan 80 erkek kurbağa üzerinde araştırma yaptı.
Atrazine maruz kalan kurbağalardan yüzde 90'ında testosteron seviyesinin düşük olduğu, üreme organlarının boyunun küçüldüğü, ikincil dişi cinsel özelliklerinin belirdiği, bu kurbağalardan yüzde 10'unun ise tamamen cinsiyet değiştirdiği, erkek kurbağalarla çiftleştiği ve yumurtladığı görüldü.
Bilim adamları, 2003'te AB'de kullanımı yasaklanan atrazinin yıllardır bazı amfibyenlerin sayısının azalmasının sorumlusu olabileceğini vurguladı.
Daha önceki araştırmalar, geniş yapraklı ve çimenli otlarla mücadele için kullanılan bu ilacın erkek zebra balığı ve leopar kurbağalarının dişi haline gelmesine yol açtığını, ayrıca somon balığı ve bazı kertenkele türlerinde sperm kalitesini etkilediğini göstermişti.
Araştırma, Fransız "Le Nouvel Observateur" dergisinin internet sitesinde yayımlandı. (AA)

Hiç yorum yok: